Jak wybrać dobry dom opieki?

29 marca 2024

Ośrodek, w którym chcesz umieścić bliską Ci osobę, stanie się dla niej nowym domem. Nic dziwnego, że wybór ten jest dla Ciebie trudny. Zdecydowanie wymaga on dokładnej analizy, w której weźmiesz pod uwagę m.in. lokalizację obiektu, cenę za pobyt, jak również standard i zakres świadczonych usług opiekuńczych i medycznych. Przeczytaj nasz przewodnik, a będziesz mieć pewność, że znajdziesz idealne miejsce na jesień życia.

Lokalizacja i dostępność domu opieki

Choć domy opieki rzadko są zlokalizowane w centrach miast, można znaleźć takie, do których dojazd będzie szybki i wygodny. To ważne, aby był dogodnie położony względem Twojego miejsca zamieszkania lub pracy. Odwiedziny u seniora zapewne staną się stałym punktem w Twoim grafiku, zatem nie warto tracić cennego czasu na dojazdy. Upewnij się przy tym, że dom opieki jest łatwo dostępny dla rodziny i przyjaciół (ma dogodne godziny i zasady odwiedzin).

Opinie i referencje na temat placówki

Jak najlepiej dowiedzieć się więcej o ośrodku, jego standardzie i poziomie opieki medycznej? Przeczytaj opinie innych osób korzystających z usług danego domu opieki. Możesz to zrobić np. w sieci (profil domu w social mediach, wizytówka Google). Dobrym źródłem wiedzy są rekomendacje i tzw. poczta pantoflowa. Poproś o referencje od innych rodzin, które miały doświadczenie z tym DPS-em.

Personel – empatia i kwalifikacje

Dowiedz się, jakie są kwalifikacje personelu opiekuńczego, pielęgniarskiego i administracyjnego. Jak często w DPS-ie pojawia się lekarz? Ile opiekunów przypada na jednego seniora? Czy są to osoby doświadczone w swojej pracy? Upewnij się, że personel jest przyjazny, kompetentny i empatyczny – to bardzo ważne dla osób starszych! Już chwila rozmowy oraz obserwacji dostarczy Ci cennych informacji na temat pracowników.

Co obejmuje program opieki?

Zdobądź informacje na temat programu opieki oferowanego przez dom seniora. Czy są one dostosowane do potrzeb i preferencji mieszkańców? Czy dbają o wszystkie sfery życia seniorów – duchową, fizyczną, psychiczną? Czy dają przestrzeń do rozwijania pasji, zainteresowań, powrotu do zdrowia lub sprawności? Sprawdź, czy są dostępne dodatkowe usługi, takie jak terapia zajęciowa, rehabilitacja czy zajęcia rekreacyjne. Upewnij się, które z nich są w cenie, a za które trzeba dodatkowo zapłacić.

Infrastruktura i wyposażenie – standard ma znaczenie

Zwiedź dom opieki, aby ocenić stan budynku, jego czystość oraz ogólne warunki. Owszem, seniorom zazwyczaj nie zależy na dostępie do nowoczesnych technologii, ale windy, uchwyty, podłogi przystosowane dla osób starszych itp. to podstawa! Liczy się też to, co na zewnątrz. Bez wątpienia najlepsze DPS-y to te, które mają dostęp do lasów i terenów zielonych, gdzie można odpocząć czy udać się na spacer.

Koszty – cena pobytu ma znaczenie

Wiemy, że cena nie jest najważniejsza dla kochającej rodziny, jednak zorientuj się, jakie są koszty pobytu w domu opieki. Poznaj szczegółowe opłaty za zakwaterowanie, opiekę medyczną, wyżywienie i dodatkowe usługi, aby upewnić się, że jesteś w stanie przyjąć to obciążenie długofalowo.