Ile kosztuje pobyt w prywatnym domu opieki?

29 marca 2024

Nie da się ukryć, że przy wyborze prywatnego domy opieki w Mazowieckim, cena pobytu w takim ośrodku ma duże znaczenie dla seniora, chorego i jego rodziny. Pobyt w takim miejscu jest oczywiście nieporównywalnie lepszy od zakwaterowania w placówce publicznej, do której zresztą bardzo trudno się dostać. Choć jest ona darmowa albo częściowo dofinansowana, standard opieki jest raczej niezadowalający. Inaczej jest w ośrodku publicznym. Zobacz, co wpływa na cenę i z jakim wydatkiem trzeba się liczyć.

Skąd biorą się różnice w cenach prywatnych domów opieki w Mazowieckim?

Lokalizacja

Ceny w prywatnym domu opieki w Mazowieckim różnią się przede wszystkim ze względu na lokalizację. To normalne, że droższy będzie pobyt w Warszawie niż w Przasnyszu czy Ostrołęce. Wynika to m.in. z wyższych kosztów eksploatacyjnych takich placówek czy wynagrodzenia wypłacanego pracownikom.

Standard domu opieki

Oprócz tego znaczenie ma standard obiektu. Inne ceny mają miejsca położone w otoczeniu przyrody, spokojne, eleganckie, zadbane oraz czyste. Tam sztab osób dba o utrzymanie placówki z zewnątrz i w środku. Owszem, trzeba za to więcej zapłacić, ale w zamian wiadomo, że podopieczni żyją w higienicznym, komfortowym środowisku. Pokoje są utrzymywane w porządku, wygodnie wyposażone, a przestrzenie wspólne oferują sporo miejsca do rekreacji i oddawania się ulubionym zajęciom.

Zakres oferty opiekuńczej

Niskie koszty pobytów powinny wzbudzić czujność. Czy na pewno obejmują pełne wyżywienie? Czy w cenie są zabiegi, czy trzeba za nie dodatkowo płacić? Czy opieka jest całodobowa, czy tylko w wybranych godzinach? Bardzo często za wyższą ceną idzie:

  • opieka medyczna pielęgniarek, rehabilitantów i terapeutów zajęciowych,
  • pełne wyżywienie – 5 wartościowych zbilansowanych posiłków uwzględniających indywidualne potrzeby i preferencje żywieniowe,
  • dodatkowe zajęcia aktywizujące, fizjoterapia, ćwiczenia ruchowe i umysłowe itd.

Jakiej opieki potrzebuje senior?

Na finalną cenę za pobyt w prywatnym DPS-ie bardzo duży wpływ ma to, w jakim stanie jest pacjent. Czy jest to osoba niepełnosprawna, potrzebująca całodobowej opieki? Czy senior wymaga jedynie pomocy doraźnej? Jest to kwestia mocno indywidualna.

Osoby wymagające specjalistycznej opieki medycznej, np. osoby z chorobami neurodegeneracyjnymi, demencją czy też po udarach, mogą potrzebować dodatkowych usług oraz stałej obecności personelu medycznego. To bez wątpienia ma wpływ na koszt całej usługi.Początek formularza

Prywatne domy opieki w Mazowieckim – ceny

Cena pobytu w prywatnym domu opieki w Mazowieckim może zaczynać się od kilkuset złotych miesięcznie za podstawowe warunki. W przypadku bardziej luksusowych placówek, kosz ten może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Warto dokładnie dowiedzieć się, za co płacisz.