Starzenie się to naturalny proces, który wiąże się z różnymi wyzwaniami dla osób starszych i ich rodzin. W przypadku, gdy seniorzy nie są w stanie samodzielnie dbać o siebie, mają problemy zdrowotne konieczne jest zapewnienie im odpowiedniego sposobu opieki. Dwie najpopularniejsze opcje to dom opieki i opieka domowa. W tym artykule omówimy różnice pomiędzy nimi. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o skorzystaniu ze wsparcia przy zajmowaniu się starszymi rodzicami czy dziadkami.
Czym jest dom opieki?
Dom opieki jest placówką, w której mieszka wiele osób starszych wymagających stałej opieki i pomocy w codziennych czynnościach. Opiekunowie pracujący w takim ośrodku – lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, dietetycy, zapewniają mieszkańcom wszechstronną pomoc. Jest to opieka medyczna, wsparcie w podstawowych czynnościach. takich jak mycie, ubieranie, karmienie, przyjmowanie leków, aktywność ruchowa. Dbają o ich odpowiednią dietę, a także zaspokajają potrzeby duchowe czy społeczne. Osoba starsza przeprowadza się do domu opieki – na stałe lub czasowo, np. na czas rehabilitacji i rekonwalescencji po wypadku czy operacji. Musi być zatem gotowa na zostawienie swojego dotychczasowego domu i otwarta na zmiany.
Opieka domowa – czym się charakteryzuje?
Opieka domowa jest opcją dla osób starszych, które chcą pozostać w swoim własnym domu, ale wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Opiekunowie domowi są zatrudniani przez rodzinę lub seniora i pomagają w takich zadaniach jak sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów, przyjmowanie leków, prowadzenie samochodu i innych – zgodnie z ustaleniami.
Ograniczeniem dla opieki domowej jest stan pacjenta. Jeśli jest to osoba leżąca, niepełnosprawna, a mieszkająca w bloku na czwartym piętrze bez windy, to problemy z przemieszczaniem się będą mocno odczuwalne. Niektórzy seniorzy mieszkają w starych domach, inni w malutkich mieszkankach – tam również mogą panować trudne warunki, które nie będą sprzyjały wdrożeniu opieki domowej.
Różnice w opiece domowej a domem opieki
Istnieją pewne różnice między domem opieki a opieką domową. Jedną z głównych jest fakt, że w przypadku domu opieki, mieszkańcy mają dostęp do pełnej opieki przez całą dobę. W opiece domowej opiekunowie przychodzą do domu seniora tylko na określone godziny i zapewniają wsparcie tylko w czasie swojej obecności. Czasem jest to po prostu za mało.
Dodatkowo pacjenci często wymagają kompleksowej pomocy – medycznej, rehabilitacyjnej, gotowania zgodnie z zaleceniami dietetycznymi, zabiegów pielęgnacyjnych. Trudno, aby jeden opiekun sprostał wszystkim tym zadaniom. A zatrudnienie kilku specjalistów oznacza bardzo duże koszty.
Jeszcze jedną, dość znaczącą różnica jest to, że dom opieki zapewnia seniorom stałą interakcję z innymi osobami w podobnej sytuacji. W przypadku opieki domowej, seniorzy mogą czuć się samotni, szczególnie jeśli nie mają rodziny w pobliżu.
Różnice w kosztach
Ceny również są różne. Dom opieki jest zwykle droższy niż opieka domowa. Jednak w przypadku opieki domowej, koszty mogą wzrosnąć, jeśli wymagana jest dłuższa i bardziej intensywna opieka.